Niekoľko rád ako si otestovať svoje dieťa , či je pripravené do školy.
Dieťa dosiahne školskú zrelosť vtedy, keď sú jeho schopnosti vyvinuté natoľko, že môže zvládnuť školské požiadavky. Týka sa to vyspelosti telesnej, citovej, sociálnej, rozumovej a pracovnej.
Telesné predpoklady :
- dieťa je dostatočne telesne vyspelé
- vie sa samo obliecť, vyzliecť, zapnúť, si zips, gombíky, zaviazať šnúrky
- vie strihať nožničkami, navliekať korálky
- má ľahkú, uvoľnenú ruku pri kreslení, vie správne držať ceruzku
- vie chytiť a hodiť veľkú loptu
- vie sa postarať o svoje osobné potreby, umyť si ruky
Psychické predpoklady :
- vie plynule rozprávať o nedávnych udalostiach, vyjadruje sa v päť až šesť slovných vetách
- pozná svoje meno , priezvisko, koľko má rokov, kde býva
- vydrží sa sústrediť na dlhšiu dobu bez prejavov nepokoja
- vie si zapamätať niekoľko riekaniek, pesničiek, básničiek
- má správnu výslovnosť
- pozná základné farby, dni v týždni, domáce zvieratá
- dokázať vhodne nadväzovať kontakty s druhými deťmi i dospelými
Spoločenské predpoklady :
- vie sa hrať, rešpektovať kolektív detí v hre
- nemá agresívne postoje, vie sa ovládať
- má dostatočné sebavedomie , ale i zmysel pre humor
- má schopnosť podeliť sa s deťmi
- vykonávať určenú činnosť aj keď sa mu nechce
· Vyšetrenie školskej zrelosti je zdarma, robia ho pedag. - psychol. poradne
· Senica, http://cpppapse.webnode.sk/
Centrum poradenstva a prevencie v Senici
905 01 Senica, Robotnícka 62/45
Tel/fax: 034/ 651 20 60
Tel: 034/ 651 20 61
Objednať sa môžu samotní rodičia.
Dôvody vyšetrenia školskej zrelosti
K najčastejším d ô v o d o m na predškolské psychologické vyšetrenie patrí:
· podozrenie na poruchu pozornosti a hyperaktivita,
· sťažená adaptácia na cudzie prostredie a cudzích ľudí, výrazná citová pripútanosť (zväčša k matke), nesamostatnosť, hravosť,
· hraničný dátum narodenia (jún, júl, august),
· mimoriadne nadané deti narodené v septembri, októbri, novembri a decembri, ktorým "zle vychádzajú roky" a hrozí im automatický odklad o 1 rok,
· rozumové schopnosti na dolnej hranici normy alebo mentálna retardácia, kde je potrebné rozhodnúť, či dieťa ostane v MŠ, pôjde do nultého ročníka ZŠ alebo do špeciálnej ZŠ,
· zdravotné a iné problémy, ako sú poruchy vývinu reči, slabozrakosť, nedoslýchavosť, nízky vzrast, vrodené vývinové chyby, nevyhranená lateralita (pravo-ľavorukosť), deti predčasne narodené alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou,
· snaha rodičov pomocou vyšetrenia objektívne zhodnotiť danosti dieťaťa (v čom vyniká, v čom je slabšie) a pripraviť ho na vstup do školy,
https://rodinka.sk/predskolak/zapis-do-1-rocnika-zs/zapis-do-skoly-a-skolky-20232024/
Ako rodičia si musíme dať pozor, aby sme na dieťa priveľmi „netlačili“ a nevyvinuli v ňom rôzne neurotické prejavy ako plačlivosť, vzdor, ohrýzanie nechtov, ceruziek a podobne.
Psychologické vyšetrenie školskej zrelosti
Testy školskej zrelosti pomáhajú určovať vhodný začiatok zaškoľovania detí a umožňujú, hoci len čiastočné, vyrovnanie vývinových nedostatkov v období pred začatím školskej dochádzky. Testy selektujú najmä vývinovo oneskorené deti, t. j. deti s potenciálnymi problémami pri ich zaradení do školského výchovno-vzdelávacieho procesu.
Existuje viacero štandardizovaných testov, ktoré pomáhajú psychológom utvoriť si celkovú orientáciu v rozumovom vývine dieťaťa; pozoruje sa aj správanie dieťaťa, jeho celkový postoj voči úlohám, spoločenské postoje, ktoré majú nemalý význam v proces adaptácie na školský život.
Testovanie sa zameriava na oblasti: porovnávanie a rozlišovanie predmetov, spôsobilosť zrakovej analýzy a syntézy, napodobňovanie vzorov a postrehovanie súborov, verbálne schopnosti, stupeň vývinu jemnej motoriky, porozumenie pojmu čísla, schopnosť vykonávať činnosti smerujúce k určitému cieľu, celková verbálna stránka (slovná zásoba, správna výslovnosť, spisovné vyjadrovanie a iné).
Vyšetrenia školskej zrelosti sa netreba obávať a nie je vhodné, kvôli nemu, dieťa stresovať či strémovať.
Príklad vyšetrenia školskej zrelosti (typy úloh):
1. nakresliť ľudskú postavu, hodnotenie je odstupňované, postava musí mať hlavu, trup a končatiny,
2. kresliť geometrické tvary (trojuholník, štvorec, srdce, kruh a pod.),
3. odkresliť rôzne znaky, ako body na hracích kockách, štvorlístok, jednoduchšie i mierne zložitejšie napodobneniny písaných písmen alebo ich prvkov,
4. schopnosť koncentrácie (Bourdonov test pozornosti: hľadanie jabĺčok obrátených stopkou určeným smerom v stanovenom časovom limite),
5. orientačná a rozlišovacia schopnosť (meno, adresa bydliska, určenie obchodu, priestorové pojmy "hore", "dolu", "vpredu", "vzadu", "vpravo", "vľavo", orientácia v čase, číselná orientácia v prvej desiatke, základné farby),
6. reprodukčná schopnosť (zopakovať dlhšiu vetu, číslo),
7. rečové predpoklady (primeranú výslovnosť slabík a hlások, napr. slama, strecha, ryba, drevo, čučoriedka, mačička, žubrienka, lastovička, lavica a i.). Deti testovanie obvykle zaujíma, čo vyplýva z príťažlivej podoby testovacích metód.
Testy „odhalia“ aj nadpriemerne schopné, nadané dieťa, ktoré môže zvládnuť náročnejšie osnovy a môže sa tak zaradiť do školy pre talentované deti.
Pracovníci pedagogicko - psychologickej poradne každý rok prešetria testom školskú zrelosť detí v materských školách, ktoré do 31. augusta príslušného roku dovŕšia šesť rokov veku. Tí, ktorí chcú vedieť, či ich dieťa je zrelé a dobre pripravené do prvého ročníka, môžu požiadať o posúdenie pedagogicko - psychologickú poradňu.
Dôvody na odklad školskej dochádzky
V posledných rokoch sa objavuje pomerne dosť detí, u ktorých odborníci či rodičia zvážia odklad školskej dochádzky. Zvyčajne sa za dôvody na odklad považujú tieto faktory:
- dieťa sa narodilo medzi májom a augustom pred šiestimi rokmi
- má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety
- nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu
- nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu
- nevie sa samostatne obliekať, obúvať, vyzliekať, nevie stolovať
- nevie sa naučiť údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek)
- nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky
- je neposedné, netrpezlivé
Na posúdenie nutnosti odkladu slúži vyšetrenie v Centre poradenstva a prevencie. Dieťa absolvuje psychologické testy a rozhovor so psychológom, na základe čoho môže psychológ rovno odporučiť odklad, alebo navrhne stimulačný program a ešte jedno vyšetrenie tesne pred nástupom do školy.
Niekedy totiž v čase zápisu dieťatko má drobný problém napr. v grafomotorike a celkom postačí, pokiaľ sa s dieťaťom bude cielene pracovať na posilnení tejto zložky, resp. na odstránení problému.
Samotný zápis na škole nenahrádza odbornú diagnostiku! O testovanie školskej zrelosti niekde musíte požiadať, inde túto službu ponúkajú celoplošne, pre všetkých predškolákov. Viac informácií získate v CPP, pod ktoré spadáte podľa trvalého bydliska.
Zapísať dieťa do školy musia aj rodičia detí, ktorí chcú pokračovať v plnení predškolskej výchovy, lebo ich dieťa nedosiahlo školskú zrelosť. V minulosti takýto rodič žiadal o odklad školskej dochádzky. Ak dieťa po dovŕšení 6 rokov nedosiahne školskú spôsobilosť, je síce povinnosťou rodiča zapísať ho do základnej školy, ale rodič musí písomne požiadať riaditeľa materskej školy o POKRAČOVANIE plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole. Riaditeľ MŠ o tom vydá rozhodnutie. Základnej škole treba nahlásiť, že dieťa bude pokračovať v predprimárnom vzdelávaní a riaditeľ ZŠ vystaví rozhodnutie o neprijatí na primárne vzdelávanie.